Gözde Sarı Nokta Hastalığı

Gözde Sarı Nokta Hastalığı - Prof. Dr. Şeyhmus ARI - Gaziantep Göz Hastalıkları Uzmanı
Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı)

Sarı nokta, tıbbi adı ile makula, gözün retina tabakasının tam ortasında yer alan, keskin ve renkli görmemizi sağlayan bölgedir. Bölgenin tam ortasındaki toplu iğne başı büyüklüğündeki kısma içerdiği pigmentlerden dolayı sarı nokta (fovea) adı verilir. Görme, retinanın merkezinde daha keskin, kenarlara doğru daha zayıftır. Bu nedenle okuma, televizyon seyretme gibi merkezi görmenin önemli olduğu durumlarda sarı noktanın sağlam olması çok önemlidir. Bu bölgedeki hastalıklar merkezi görmeyi bozduğundan hasta çevreden görse de merkezde göremediği için okuma, yazma ve televizyon seyretme gibi günlük aktivitelerde zorlanır.

Sarı nokta hastalığı, tıbbi adıyla yaşa bağlı makula dejenerasyonu yaşlanma ile ortaya çıkan bir bozukluktur. Genellikle makula dejenerasyonu 50 yaşından sonra görülür veya kalıtsal olarak daha erken de ortaya çıkabilir. Binlerce yaşlı insan bu hastalık nedeni ile okuma zevkinden mahrum kalmakta, TV izleyememekte yakınlarını tanımakta güçlük çekmektedir. Genellikle muayenede belirtiler 40 – 50 yaşlarda ortaya çıkar ancak görme kaybı 60 – 70 li yaşlarda belirginleşir.

Günümüzde OCT (göz tomografisi) muayenesi ile bu hastalık çok daha erken dönemde tanınmakta, son yıllardaki tedavideki gelişmeler sayesinde, göz içine yapılan iğnelerle başarılı bir şekilde tedavi edilmekte ve görmenin korunması çoğu zaman sağlanabilmektedir. Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu, yani halk arasındaki adı ile sarı nokta hastalığı yaşlı nüfusun artmasıyla gelişmiş ülkelerde en önemli görme kaybı nedenlerinin başında yer almaktadır. Ülkemizde de 50 yaş üstündeki kişilerde en önemli görme kaybı nedenlerinin başında gelmektedir.

Sarı Nokta Hastalığının Kaç Tipi Vardır?

Yaşa bağlı makula dejenerasyonunun kuru (atrofik) ve yaş (eksüdatif) olmak üzere iki tipi vardır. Kuru tip makula dejenerasyonu %90 oranında, yaş tip ise % 10 oranında görülür.

Yaş Tip Sarı Nokta Hastalığı

Genellikle 70 yaş üstünde ortaya çıkar. Yaş tip sarı nokta hastalığında retina tabakasının altında anormal kan damarları büyüyerek sıvı ve kan sızıntısına neden olur. Kuru tipe oranla çok daha hızlı ilerleyen bu hastalık makulada kanamaya ve ani görme kaybına yol açabilir.

Yaş Tip Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Yaş tip makula dejenerasyonu belirgin ve kalıcı görme kaybına yol açtığı için erken tanı ve tedavisi çok önemlidir. Tedavisi belli aralıklarla göz içine yapılan iğne tedavileridir. Kliniğimizde sarı nokta hastalığı olan hastaların tanı ve tedavileri gelişmiş cihaz ve yöntemlerle yapmaktadır.

Kuru Tip Sarı Nokta Hastalığı

Genellikle yetmişli yaşlarda ortaya çıkar. Hastalığın daha yaygın ve erken aşamasıdır. Yaşlanmaya bağlı makula dokularındaki incelme ve bu bölgede pigment birikimi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Yaş tip hastalığa göre çok daha yavaş ilerler.

Gözde Sarı Nokta Hastalığı - Gaziantep Göz Hastalıkları Uzmanı Kliniği - Prof. Dr. Şeyhmus ARI
Sarı Nokta Hastalığında Tanı

Amsler grid testi sarı nokta hastalığının erken tanısında ve takibinde çok yararlıdır. Bu testi, sarı nokta hastalığı başlangıcı olan bireyler haftada bir kez, sarı nokta hastalığı tedavisi gören bireyler ise her gün her iki göz için ayrı ayrı yapmalıdır.

Amsler Grid Testi Nasıl Yapılır?

Yakın okuma gözlüğünüzü takın ve iyi aydınlatılmış bir ortamda testi yüzünüzden yaklaşık 35 cm uzaklıkta tutun. Bir gözünüzü kapatın. Açık olan gözünüzle kareli kağıdın merkezindeki siyah noktaya odaklanın. Merkezdeki noktaya bakarken testteki çizgilerin düz olup olmadığına, herhangi bir bölgenin bozuk veya bulanık olup olmadığına veya koyu renkte gözüküp gözükmediğine dikkat edin. Aynı işlemi diğer gözünüzle tekrar edin. Eğer çizgilerde dalgalanma, kırılma, bulanıklık görüyorsanız ve bu belirtiler yeni oluşmuşsa acilen göz göz doktorunuza başvurmanız gerekir.

Sarı Nokta Hastalığında Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Sarı nokta hastalığı şüphesi ile göz doktoruna başvurduğunuzda genel göz muayenesi, görme keskinliği ölçümü, göz tansiyonu ölçümü, katarakt muayenesi ve ayrıntılı retina muayenesi yapılır. Sarı nokta hastalığının erken dönemde tespiti ve tedavi takibinde OCT yani göz tomografisi çok önemlidir.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Göz muayenesinde ayrıntılı retina muayenesi ve göz tomografisi incelemesi ile tanı konulmaktadır. Tanı sonrası yakın takip ve tedavi çok önemlidir. Tedavide son yıllarda yaygın olarak uygulanan göz içi ilaç enjeksiyonları tedavisi hastalığın durdurulmasında ve görmenin korunmasında başarılı sonuçlar sağlamaktadır.

Sarı Nokta Hastalığı Genetik mi?

Sarı nokta hastalığı genetik mi değil mi hasta ve hasta yakınları tarafından en merak edilen konulardan biridir. Sarı nokta hastalığı hem genetik hem de çevresel faktörler sonucu ortaya çıkar. Ailede sarı nokta hastalığı olması diğer bireyler içinde bir risk faktörü oluşturmaktadır. Bu nedenle ailesinde makula dejenerasyonu olan kişiler çevresel faktörler açısından çok dikkatli olmalıdır.

Güneş ışınlarından korunmaya dikkat edilmeli, sigara kullanımından kaçınmalı, sarı, kırmızı ve yeşil sebzelerden ve omega 3 içeren besinlerden zengin sağlıklı beslenme konusunda dikkatli olunmalıdır.

İleri yaşta ortaya çıkan sarı nokta hastalıklarından bir diğeri, sarı noktada kırışıklıkların (epiretinal membran) oluşmasıdır. Epiretinal membran oluşumu çizgilerde kırılma ve görme azalmasına şikayetlerine neden olabilir. Bu hastalığın tedavisi cerrahidir. Vitrektomi ameliyatı epiretinal membrana bağlı görmede ciddi bozukluğu olan hastalara önerilmektedir.

Sonuç olarak sarı noktayı etkileyen tüm hastalıklarda erken tanı ve tedavide düzenli takip çok önemlidir.

Prof. Dr. Şeyhmus Arı

Göz Hastalıkları Uzmanı – Prof. Dr. Şeyhmus Arı

Formu Doldurarak Randevu Oluşturun. Sizi Arayalım

  Whatsapp
  Prof. Dr. Şeyhmus Arı
  Prof. Dr. Şeyhmus Arı
  Merhaba!
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?
  1