Vitreolizis ve Gözde Uçuşmalar

Vitreolizis ve Gözde Uçuşmalar - Prof. Dr. Şeyhmus ARI - Gaziantep Göz Hastalıkları Uzmanı
Vitreolizis ve Gözde Uçuşmalar

Hiç sebep yokken gözünüzün önünde görünmeye başlayan küçük siyah lekeler ile kendini gösteren “Göz uçuşması”, artık, saniyenin milyarda biri ile atış yapan Vitreolizis lazer uygulaması sayesinde, yatarak tedaviye gerek bırakmadan ayakta tedavi edilebiliyor.

Vitreolizis Nedir?

Gözde uçuşan cisimlerin lazer tedavisi olarak ta bilinen Vitreolizis, uçuşmalardan kaynaklanan görsel rahatsızlığı ortadan kaldırabilecek gözün dışından uygulanan ağrısız bir işlemdir. Vitreolizis’in amacı bir “fonksiyonel iyileşme” gerçekleştirmektir. Kısacası amaç, uçuşma engeli olmadan kişinin “normal” günlük etkinliklerine dönmesine olanak vermektir.

Vitreolizis Nasıl Çalışır?

Vitreolizis, nanosaniyelik lazer ışın atışları ile vitreus bulanıklığına neden olan vitreus içindeki parçacık ve iplikçikleri buharlaştırarak yok eder. Bu işlem sırasında, uçuşan cisimlerin kollajen ve hyaluronik molekülleri bir gaz haline dönüştürülür. Sonuç olarak uçuşan cisimler yok edilir ve/veya görüşü engellemeyecek bir boyuta getirilir.

İşlem Sırasında Ne Oluyor?

Vitreolizis ayaktan yapılan bir işlemdir; gece hastanede kalmanıza gerek yoktur. Tedavinin hemen öncesinde, göz doktorunuz hafif bir anestezi etkisi sağlayan bir göz damlasını uygulayacaktır.

Daha sonra gözünüze temas eden bir kontakt lens yerleştirilerek lazer ışınını göze yönlendirmek için özel olarak tasarlanmış bir mikroskop kullanılacaktır. Tedavi sırasında, muhtemelen uçuşan cisimlerin küçük gaz kabarcıklarına dönüştüğü sinyalini veren küçük, koyu lekeler veya gölgeler gözlemleyeceksinizdir. Bu gaz kabarcıkları hızla çözülür ve vitreus içinde emilir.

Tedaviniz tamamlandığında, göz doktorunuz gözünüze anti-enflamatuvar damlalar damlatabilir. Her bir tedavi seansı tipik olarak 15-20 dakika sürebilir ve hastaların çoğu iyi bir sonuç elde edebilmek için 2 tedavi seansına , bazen de 3 seansa gereksinim duyacaktır.

Vitreolizis ve Gözde Uçuşmalar - Prof. Dr. Şeyhmus ARI - Gaziantep Göz Hastalıkları Uzmanı
Tedavi Sonrası Ne Bekleyebilirim?

Tedavinin hemen sonrasında görüş alanınızın aşağısında küçük, koyu lekeler gözlemleyebilirsiniz, fakat bu küçük gaz kabarcıkları kısa sürede ortadan kalkacaktır. Ayrıca bazı hastalar tedaviden hemen sonra hafif rahatsızlık, kızarıklık veya geçici bulanık görme sorunları yaşayabilir.

Komplikasyonlar ve Yan Etkileri

Vitreolizis ile ilişkilendirilen rapor edilmiş yan etkiler ve komplikasyonlar nadirdir. Yan etkiler katarakt ve ani göz içi basıncı yükselmesini içerebilir.

Tedaviden Kimler Faydalanabilir?

Vitreolizis tedavisine uygunluğunuzu anlayabilmek için göz muayenesi gereklidir. Uçuşmalar her yaşta görülebilir. Özellikle genç hastaların muayenesi bu açıdan önemlidir. Eğer uçuşmalar göz içindeki doğal merceğe ve retinaya çok yakın ise lazer yapılması uygun olmaz. Ancak uçuşmaların çoğu doğal merceğe ve retinaya yakın yerleşimli değildir ve genelde vitriosun orta kısmındadır. Bunlarda lazer uygulaması için ideal uçuşmalardır. Bu değerlendirme doktorunuz tarafından yapılacak ve son karar doktorunuzun olacaktır.

Birçok insan katarakt ameliyatın takiben, daha iyi gördüklerinden, önceden var olan ve görülemeyen uçuşmaların farkına varırlar. Bu hastalar lazer ile uygulanan uçuşma tedavisi için ideal adaylardır.

Belirtilerin Başlangıcı. Eğer uçuşma belirtileriniz çok hızlı geliştiyse, belki de gözün arkasında gelişen bir PVD (vitreus tabakasının retinadan ayrılması) ile bağlantılı olabilir ve bunlara vitreolizis uygulanabilir. Yumuşak sınırlara sahip retinadan uzakta bulunan büyük uçuşmalar vitreolizis ile tedavi için idealdir.

Dejeneratif Vitreus Sendromu Nedir?

Vitreus, lens ve retina arasındaki gözün en büyük boşluğunu dolduran saydam, jölemsi bir maddedir. Genç yaşlarda vitreus sıvısı tamamen saydamdır. Gözlerimiz yaşlandıkça, vitreus sıvısı bozularak şeklini kaybetmeye başlar ve sıvılaşır. Dengeli bir vitreusun olmadığı bu durumda kollejen lifleri çökerek kümeler oluşturacak şekilde birbirine yapışır. Retina üzerinde gölge yapıp noktalar, iplikçikler veya örümcek ağı şeklinde görülen işte bu liflerdir. Bu da genel olarak “gözde uçuşma” olarak tanımlanır.

Çoğu durumda, göz daha da yaşlandığında, vitreus retinadan tamamen ayrılabilir. Bu Posterior Vitreus Ayrılması (PVD) olarak bilinir. PVD oluşumu sıklıkla uçuşmaların aniden artmasına neden olur.

Göz Uçuşmalarının Tipleri

Göz uçuşmaları, vitreus içinde uçuşan küçük parçacıklardır. Bu parçacıkların gölgesi retina (gözün arkasındaki ışığa hassas doku tabakası) üstüne düşer. Eğer göz uçuşmalarınız var ise bu gölgelerin görme alanınızda “uçuştuğunu” görürsünüz.

İpliksi Uçuşma

Vitreustaki kollajen liflerinin kümeleşmesi sonucu oluşan bu ince, yoğun uçuşmalar birçok nokta ve/veya iplik tarzı örümcek ağıları tarzında görülür ve genelde gençlerde olur. Boyutuna ve nerede olduğuna bağlı olarak bu uçuşmalar vitreolizis ile tedavi edilebilir.

Yaygın Uçuşma

Bu bulut şeklindeki uçuşma, doğal yaşlanma sürecine bağlı olarak gerçekleşir. Bu tür uçuşma bazen vitreolizis ile tedavi edilebilmesine rağmen, başarılı sonuçlar elde edebilmek için genelde daha fazla tedavi seansı gerektirir.

Weiss Halkası Uçuşması

Halka şeklindeki Weiss Halka uçuşması, genelde lens ve retinadan güvenli bir uzaklıkta bulunan büyük bir uçuşmadır. Bundan dolayı, vitreolizis ile güvenli ve etkin olarak tedavi edilebilir.

Vitreolizis Benim İçin İşe Yaramaz İse

Klinik çalışmalar, vitreolizisin birçok hasta üzerinde güvenli ve etkili bir tedavi olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, eğer uçuşmalar devam ederse, göz doktorunuz ameliyat önerebilir.

Tanıya bağlı olarak uygun ameliyat çeşitleri vardır. Ameliyathanede yapılan cerrahi işlem ile vitreusun tamamı veya bir kısmı alınır ve dengeli tuz çözeltisi ile değiştirilir. Cerrahi işlem, belirgin oranda enfeksiyon ve kanama riski taşımaktadır ve ayrıca katarakt oluşumu ile sonlanabilir. Cerrahi işlem ortalama olarak 1-2 saat sürebilir.

Prof. Dr. Şeyhmus Arı

Göz Hastalıkları Uzmanı – Prof. Dr. Şeyhmus Arı

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Prof. Dr. Şeyhmus Arı
Prof. Dr. Şeyhmus Arı
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1